Utrata bytu prawnego przedsiębiorcy
Zakończenie działalności gospodarczej może być skutkiem czynności faktycznych jak i czynności prawnych. Przyczyny:
-
z woli przedsiębiorcy
-
z decyzji organu administracyjnego
-
z orzeczenia sądowego
Wśród przyczyn uzasadniających zakończenie działalności gospodarczej:
-
urzeczywistnienie lub wyczerpanie celu w jakim działalność została podjęta
-
zmiana profilu działalności gospodarczej lub zmiana formy organizacyjno gospodarczej i jej wykonywania bądź dokonania obydwu zmian jednocześnie.
-
brak powodzenia w wykonywaniu działalności gospodarczej może wymuszać podjęcie dobrowolnej decyzji o jej zakończeniu bądź prowadzić do zaprzestania działalności gospodarczej poprzez zastosowanie odpowiednich instytucji prawnych (np. upadłości)
-
może być konieczne ze względu na utratę uprawnień lub kwalifikacji zawodowych do jej prowadzenia
-
ze względu na przyczyny wskazane w ustawie które uzasadniają rozwiązanie lub likwidację przedsiębiorstwa bądź też wykreślenie z rejestru.
Ustawa 28 II 03: prawo o postępowaniu upadłościowym i naprawczym.
Dwie naczelne zasady jakimi należy się kierować w trakcie postępowań tam uregulowanych:
-
Nakazuje takie prowadzenie postępowania upadłościowego które pozwoli na zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
-
Karze brać pod uwagę nie tylko interes wierzycieli ale również osób pośrednio związanych z dłużnikiem w ten sposób aby w miarę możliwości przy zachowaniu racjonalności działania zachować przedsiębiorstwo dłużnika w całości.
Podstawową przesłanką ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika t.j. zaprzestanie wykonywania wymagalnych zobowiązań. W przypadku dłużnika będącego osobą prawną i ułomną osobą prawną stan niewypłacalności zachodzi również wtedy gdy ich zobowiązania przekraczają wartość majątku nawet w przypadku bieżącego wykonywania zobowiązań.
Funkcje postępowań upadłościowego i naprawczego:
-
Windykacyjna: zaspokojenie wierzycieli
-
Profilaktyczna: niedopuszczenie do dalszych niewypłacalności, które są następstwem niespłaconych zobowiązań przez niewypłacalnego dłużnika.
-
Wychowawcza: kształcenie wśród przedsiębiorców pożądanych wzorców zachowań które określić można jako postawę rzetelnego przedsiębiorstwa.
W stosunku do kogo można ogłosić upadłość?
-
w stosunku do przedsiębiorcy rozumianego jako osoba fizyczna, prawna, ułomna osoba prawna jeśli prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową
-
ponadto:
-
spółki z.o.o.(nie prowadząca działalności gosp.)
-
SA (jw.)
-
do wspólników osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczeń całym swym majątkiem.
-
wspólników spółki partnerskiej
-
oddziałów banków zagranicznych w rozumieniu przepisów prawa bankowego
-
w razie śmierci przedsiębiorcy jeżeli jego wniosek o ogłoszenie upadłości został zgłoszony w terminie roku od jego śmierci
-
do osób fizycznych które były przedsiębiorcą i zaprzestały działalności gosp. Ale nie miną rok od momentu wykreślenia jej z właściwego rejestru
-
do osoby fizycznej która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą a nie dopełniła obowiązku zgłoszenia do właściwego rejestru
Niemożliwa jest upadłość względem:
-
j.s.t.
-
Skarbu państwa
-
publicznych, samodzielnych ZOZów
-
instytucji i osób prawnych utworzonych w drodze ustawy oraz utworzonych do wykonywania obowiązku nałożonego ustawą.
Ponadto związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, może podjąć uchwałę o postawieniu spółdzielni w stan likwidacji jeżeli:
-
działalność spółdzielni wykazuje rażące i uporczywe naruszenia prawa lub postanowień statutu
-
spółdzielnia została zarejestrowana z naruszeniem prawa
-
spółdzielnia co najmniej od roku nie prowadzi działalności gospodarczej